Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

poniedziałek, 27 lipca 2015

Drodzy mieszkańcy gminy Tuchów, rankiem warto wstać!

Oto kilka porannych fotek z waszej gminy, zrobionych ok. godz. 6:00. Życzę miłego oglądania!

Tak wyglądał widok na Burzyn z Lubaszowej.

Kościół w Burzynie w przybliżeniu.

Kilka minut później okolica zmieniła swoje barwy.

Ponownie w roli głównej Burzyn. Tym razem z mostu na Białej.

Na koniec kościół pw. św. Jakuba w Tuchowie.

środa, 22 lipca 2015

Coś regionalnego. Nasza ryglicka perełka - najstarszy spichlerz w Małopolsce!

Przedstawiam najstarszy spichlerz w Małopolsce! Wybudowany został w 1756 r. w miejscowości Ryglice. Po rozparcelowaniu dworu pełnił różne, nie związane ze swoim przeznaczeniem funkcje. Później przez wiele lat popadał w ruinę. W 2010 r. udało się zdobyć fundusze i w 2012 r. przywrócono budynek do użytku. Obecnie w środku mieści się izba muzealna Gminnego Ośrodka Kultury w Ryglicach oraz sala konferencyjna.


czwartek, 16 lipca 2015

"Na zdjęciach patrzymy w wieczność..."

"Na zdjęciach patrzymy w wieczność."
<<R. Nowosielski>>

Ten piękny cytat wspaniale opisuje to, co robię ja i wielu pasjonatów fotografii. Dajemy przyszłym pokoleniom możliwość przynajmniej oglądnięcia na zdjęciach tego, co przemija. Przemijają także pogórzańskie chaty pod strzechą. Ostatnio spłonęły 2 piękne zabudowania. Jedno z nich pod górą Liwocz (562 m n.p.m.) z XIX w. Kolejne w Rzepienniku Strzyżewskim, które miało ponad 300 lat!
Niedawno udało mi się uwiecznić ostatnie pogórzańskie gospodarstwo pod strzechą w gminie Ryglice! Oto zdjęcia z działki Pana Filipa z Woli Lubeckiej. Mało tego! Właściciel ciągle zajmuje się gospodarką w dawnym stylu! Poza tym strzechą pokryty jest nie tylko budynek mieszkalny, ale i stajnia i stodoła z boiskiem!

Budynek mieszkalny.

Budynek mieszkalny i stodoła.

Stodoła z boiskiem.

Stajnia

poniedziałek, 13 lipca 2015

Gra świateł w Krakowie.

Wraz z żoną postanowiliśmy się zabawić światłami w Krakowie. Serce nie zostało stworzone w żadnym programie graficznym. Jest to efekt długiego naświetlania. Podziękowanie dla Eweliny za pomoc w wykonaniu. Razem możemy wszystko!



czwartek, 9 lipca 2015

W maju minęły kolejne setne rocznice Bitwy Gorlickiej!

W maju 2015 r. minęły kolejne setne rocznice Bitwy Gorlickiej. Potyczki, która była jedną z najważniejszych w historii naszego kraju. Porównując do innych wciąż mało znana i wspominana. Dzięki niej nasi zaborcy niemal wykrwawili się na naszych terenach, tracąc bardzo dużą ilość wojska, a jak wiadomo to ziemia tarnowska jako pierwsza w Polsce ogłosiła niepodległość!
Jeśli ktoś chciałby więcej przeczytać o potyczkach na tym terenie odsyłam do artykułu mojego autorstwa na stronie:
http://ryglice-okolice.pl/przegl%C4%85d-kategorii-aktualno%C5%9Bci/kultura,-o%C5%9Bwiata/6196-100-lat-temu-na-tej-ziemi%E2%80%A6.html

Dziś postanowiłem dodać post dotyczący niesamowitych nekropolii wojennych, zaprojektowanych przez równie niezwykłych ludzi.


Cmentarz nr 167 w Ryglicach. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie prostokąta z postumentem i krzyżem w centralnym punkcie, na końcu alei. Do środka przejście pod nietypową bramą, pokrytą dachówką. W 30 mogiłach zbiorowych i 166 pojedynczych spoczywa 187 żołnierzy austro - węgierskich oraz 125 rosyjskich.

Nietypowa brama na cmentarzu nr 167.

Cmentarz nr 165 w Bistuszowej. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie ośmiokąta. W środku znajduje się betonowy postument z krzyżem. Całość otaczają betonowe słupki z metalowymi prętami. W 13 grobach zbiorowych i 14 pojedynczych pochowano 87 żołnierzy austro - węgierskich.

Cmentarz nr 163 na wzgórzu Furmaniec (313 m n.p.m.) w Tuchowie z widokiem w stronę stawów rybnych. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie prostokąta ze ściętymi rogami. W centralnym punkcie znajduje się betonowy postument z krzyżem. Na cmentarzu w 106 mogiłach pojedynczych i 22 zbiorowych pochowano 137 żołnierzy austro - węgierskich oraz 97 rosyjskich. Wielu z poległych walczyło w słynnej piechocie honwedu. Ciekawostką jest, iż spod cmentarza roztacza się jedna z najwspanialszych panoram na Pogórzach, którą niedawno udało mi się uchwycić: http://vanyaambar.blogspot.com/2015/02/no-i-kolejna-niesamowita-obserwacja-z.html.

Centralny postument na cmentarzu nr 163, podczas zachodu słońca.

Cmentarz nr 186 w Lichwinie - Zagórzu. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie prostokąta z centralnym, kamiennym postumentem z krzyżem drewnianym z koroną cierniową. Mogiły z krzyżami drewnianymi i metalowymi daszkami. Całość otoczona drewnianym płotem z kamiennymi słupkami. W 8 grobach zbiorowych i 47 pojedynczych spoczywa 104 żołnierzy austro - węgierskich i 1 Rosjanin!

Cmentarz nr 118 w Staszkówce. Pola grobowe, nagrobki oraz ogrodzenie projektował niemiecki sierżant saperów - Anton Muller, który walczył w okolicach nekropolii. Pylony wykonane wg. planu prof. Hermanna Kurta Hasaeusa. Ponoć inspiracją do stworzenia niezwykłych postumentów był Kyffhausenderdenkmal, który był wotum uwielbienia narodu niemieckiego dla cesarza Wilhelma I. Na cmentarzu w 40 mogiłach zbiorowych, 8 wspólnych rzędowych oraz 209 pojedynczych pochowano 439 żołnierzy niemieckich, 281 austriackich i 43 rosyjskich. Spod cmentarza roztacza się piękny widok na Pogórza, Beskidy i Tatry.

Krzyż na nagrobku. Cmentarz nr 118.

Słynne pylony z krzyżami na cmentarzu nr 118.

Największy cmentarz Galicji Zachodniej nr 123 w Łużnej na wzgórzu Pustki. Na terenach dzisiejszej nekropolii odbywały się bardzo krwawe walki i większość z poległych została pochowana właśnie w tym miejscu. W 46 grobach zbiorowych i 829 pojedynczych spoczywa 912 żołnierzy austro - węgierskich (ok. połowy to Polacy), 65 armii niemieckiej i 227 rosyjskich. Cmentarz ma kształt nierównoległego trapezu. Krzyże są drewniane z daszkami z blachy. Na szczycie nekropolii znajduje się gontyna (widoczna na zdjęciu) projektu Dusana Jurkovica. Reszta cmentarza została rozplanowana przez Polaka - Jana Szczepkowskiego. Oryginalna gontyna spłonęła w 1985 r. Nowa została odtworzona w 2014 r., wg. oryginalnego projektu. W tym samym roku rozpoczęły się place renowacyjne na wielką skalę. Wycięto drzewa i przywrócono wzgórze do oryginalnego wyglądu. Roztacza się z niego wspaniała panorama na Beskid Niski, a przy dobrej widoczności również na Tatry.

wtorek, 7 lipca 2015

Dobry wieczór Tarnowianie!

Dziś trochę zdjęć z Tarnowa, aby przypomnieć, że działać w tym mieście warto! Polecam i zapraszam każdego turystę, a mieszkańcom przypominam, że żyjecie w mieście takich osobistości, jak gen. Józef Bem, hetman Amor Jan Tarnowski, czy związani z miejscowością Wincenty Witos i Spytko z Melsztyna. 
Zapraszam również do Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz jego oddziałów.

Na początek serce Tarnowa - bijąca życiem ul. Krakowska oraz jej wspaniałe secesyjne kamienice. No i oczywiście tramwaj!

Teraz kilka panoram ze słynnej Góry św. Marcina.



I bardzo zaniedbane ruiny zamku tarnowskich.

Kilka ujęć katedry gotyckiej.



Jedno z kilku miejsc ze świetnie zachowanymi fortyfikacjami miejskimi. Baszta na Basztowej.

Bardzo ciekawy mural w okolicy Wielkich Schodów.

No i oczywiście ratusz - obecnie oddział Muzeum Okręgowego. Polecam!

Trochę o kulturze żydowskiej. Bima z byłej synagogi.

Bardzo fotogeniczny obiekt - kościół oo. Misjonarzy na ul. Krakowskiej widziany z ul. Narutowicza.

Secesyjna perełka Tarnowa i jeden z najlepszych przykładów budowli w tym stylu architektonicznym w całej Polsce - dworzec PKP. Warto wiedzieć, że niemalże identyczny budynek znajduje się we Lwowie.

I na koniec bohater dwóch narodów - Polski i Węgier. Papuszka Bem. W prawdzie nie dodałem zdjęcia mauzoleum, ale postanowiłem dodać pomnik. Rzadziej ukazywany, ale ustawiony w niezwykle malowniczym miejscu.

poniedziałek, 6 lipca 2015

Dzień dobry z Pasma Brzanki w słynnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie!

"Dzień Dobry z Pasma Brzanki" w Piwnicy pod Baranami w Krakowie! 
5 lipca 2015 r. w Krakowie odbywał się "Dzień Polski dla Małpolski". Uczestnicy imprezy ponownie mieli okazję podziwiać nasze zdjęcia. Wielkie podziękowanie dla całej ekipy "Jej wysokości Brzanka" i przyjaciół za pomoc przy przygotowaniu imprezy oraz Klubowi Podróżników Śródziemie za organizację imprezy.

Poniżej kilka kilka fotek z wystawy oraz fotorelacja z oficjalnej strony "Klubu Podróżników Środziemie.
fot. Jakub Marek Nowak i Piotr Firlej
Relacja:

Powiązane linki: