Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

sobota, 6 stycznia 2018

"Miernik jakości zamkowej" - Melsztyn.

Dziś kolejny, niezwykły zamek. Czas na krótki spacer po Melsztynie.


dawny wygląd zamku 🏰
7/10 😊

Można śmiało nazwać zamek w Melsztynie jedną z najciekawszych form tego typu warowni w całym kraju. Z tego też powodu ocena jest dość wysoka. Z pewnością jego obronność była znaczna. Mimo to założenie nie posiadało najprawdopodobniej zbyt wielu cech obronnych, stosowanych w późniejszych okresach - basteje, a następnie bastiony. Z tego powodu, mimo swojej masywności, mury mogły być dość podatne na mocną broń artyleryjską. Ocenę z pewnością zawyża znacznie położenie. Otóż praktycznie jedynym miejscem, w którym w łatwiejszy sposób dałoby się forsować mury zamku, była jego łagodniejsza, północna strona. Od południa zbocze opadało stromą, skalistą przepaścią w stronę rzeki Dunajec. Podejście od strony bramy wjazdowej dodatkowo zostało utrudnione przez sztuczną fosę. Ocena jest dość wysoka dzięki niezwykłemu rozwiązaniu, dość rzadko widywanemu w polskich zamkach. Jest to donżon. Forma ta pochodziła z bardzo starych, francuskich zamków, tworzonych już w X i XI w. (np. Langeais i Loches). Zasadniczo historycy spierają się, która część zamku w Melsztynie powstała pierwsza - zamek górny z donżonem czy dolny. Najczęściej za starszą część uznaje się zamek dolny (K. Moskal, "Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem", Nowy Sącz 2011, s. 60-61). Jeżeli ja miałbym wypowiedzieć się na ten temat, uznałbym, iż był to jednak donżon, jako jedna z najwcześniejszych form warowni europejskich. Warto wspomnieć, że miejsce było jednym z ważniejszych w skali całego kraju. Pierwszym budowniczym zamku był Spycymir Leliwita - jedna z kilku najważniejszych osób w państwie. Zasiadał on w Radzie Królewskiej, jako kasztelan krakowski. Był prawdopodobnie najważniejszym polskim dyplomatą. Zapewne, dzięki jego wstawiennictwu, miasto Tarnów uzyskało od króla Władysława Łokietka akt lokacyjny. Był również jednym z wychowawców Kazimierza Wielkiego, który największe przywary miał odziedziczyć właśnie od Spycymira. Jego synowie zapoczątkowali ród Tarnowskich. Był także pierwszym budowniczym zamku na Górze św. Marcina w Tarnowie.

https://zamki.res.pl/melsztyn.php
obecny wygląd zamku/ruin ⛘
5/10 😐

Będzie tutaj o jeden punkcik więcej od Tarnowa. Dlaczego? Ponieważ warownia ta właśnie w tym roku powoli odzyskuje swój blask. W końcu rozpoczęto na jej terenie poważne wykopaliska archeologiczne. Odsłonięto oryginalne schody, prowadzące do donżonu, piwnice gotyckie z widocznymi fragmentami sklepień krzyżowych, oryginalny bruk z dziedzińca zamkowego, mur kurtynowy, itd. Przeprowadzane są również prace konserwatorskie. Mimo to stan zachowania pozostawia wiele do życzenia. Na chwilę obecną - część donżonu do rekonstrukcji z małą izbą muzealną (najlepiej ze znaleziskami archeologicznymi z terenu warowni) i wykonanie tarasu widokowego na szczycie wieży.









dostępność 🚙🚸
8/10 😊


Zamek jest bardzo dobrze dostępny. Prawie pod same jego mury można podjechać drogą od strony szosy z Wojnicza do Nowego Sącza. Jest jeden mały minus. Aby wjechać na parking, który niedawno utworzyła gmina trzeba zawrócić na najbliższym wjeździe. Nie ma szans wjechać od dołu (zbyt ostry zakręt). Jeśli chodzi o samo podejście pod ruiny, to prowadzi ono kamienistą dróżką pod sam donżon. Można także zostawić pojazd pod restauracją "Podzamcze" (do której polecam wstąpić) u zboczy góry i dojść pod zamek szlakiem. W tamtą okolicę podjeżdżają również liczne autobusy z większych miast.


ceny za wstęp 💵
10/10 😎

Jak na razie ruiny można odwiedzić bezpłatnie.

atrakcje w okolicy 📷
8/10 😃

Nie znajdujemy się tutaj w okolicy jakiegoś wielkiego miasta. Odległości do najbliższych atrakcji to ok. 2-5 km. Nie są to również atrakcje pokroju Wieży Eiffla. Mimo to jest ich dość sporo: Zakliczyn z zabytkowymi kościołami, rynkiem z XIX-wiecznym ratuszem i wyjątkowym "Muzeum pod Wagą" oraz kilkoma innymi, ciekawymi miejscami; Czchów - zamek, kościół (z ponoć najstarszymi freskami gotyckimi w Europie), rynek, itd.; grodzisko w Zawadzie Lanckorońskiej, okoliczni rękodzielnicy i produkty regionalne z fasoli i grochu, zamek w Wytrzyszczce (zwiedzanie możliwe jedynie w lipcu i w sierpniu); jeden z najstarszych w Polsce kościołów - w Tropiu; kąpielisko - "Chorwacja Jurkowska", spływy kajakowe Dunajcem z Jurkowa, kościoł drewniany w Jurkowie, filharmonia - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego; cmentarze z I wojny światowej, itd.






otoczenie 🌅
8/10 😊

Otoczenie zamku jest jednym z najpiękniejszych w okolicy. Wijący się Dunajec dopełniają wzniesienia Pogórza Wiśnickiego i Rożnowskiego, a przy dobrej widoczności Tatry. Poza doliną rzeki i jej okolicami widok jaki możemy zobaczyć roztacza się na ok. 10-20 km wokół. Najlepszy spektakl z tego miejsca odbywa się o wschodzie słońca, gdy mgły wiją się doliną Dunajca, a okolica mieni się kolorami. Poza tym oczywiście równie efektownie prezentuje się zachód, gdy okolica zabarwia się na czerwono i fioletowo, a rzeka błyszczy od ostatnich promieni dnia.





baza noclegowa 🏨
7/10 😊

Ocenię ją dość wysoko. Głównie z tego powodu, iż w okolicy znajdują się noclegi zarówno dla bardziej, jak i mniej wymagającego turysty. Poza dużym zróżnicowaniem odnajdziemy także miejsca noclegowe dla grup i turystów indywidualnych. Okolica oferuje nam gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, hotele, itd. Turystom indywidualnym i małym grupom polecam skorzystać z noclegów w gospodarstwach agroturystycznych z ofertą poszerzoną o ciekawe warsztaty rękodzielnicze czy też serwujące produkt regionalny.

baza żywieniowa 🍴
10/10 😎

Już pod samym zamkiem mamy jedną z najlepszych restauracji w regionie - "Podzamcze". Poza tym okolica obfituje w karczmy i restauracje, serwujące zarówno lokalne smakołyki jak i przysłowiowego "schabowego z ziemniakami". Z pewnością, wykorzystując ofertę większości z okolicznych jadłodajni, zjemy dobry obiad, tudzież śniadanie czy kolację i spróbujemy pysznych deserów. Jedzenie w okolicy w większości jest świeże, a do przygotowywania dań wykorzystywane są lokalne produkty.

ocena ogólna 🌟
7,88 😊

Podsumowując, zamek w Melsztynie z pewnością jest jedną z ciekawszych budowli obronnych. Na minus z pewnością przedstawia się jego stan zachowania. Mimo to zarówno jego otoczenie jak i najbliższa okolica jest warta odwiedzenia. Głównie dzięki licznym i różnorodnym atrakcjom. Powinny one zachęcić do przyjazdu w okolice całe rodziny, chcące odetchnąć z ulgą od trudów codziennego życia i w szczególności zgiełku większego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz