Nr 32
W Polsce instytucje biją się o najciekawsze pomysły w celu uczczenia pamięci wielkich Polaków. W 2018 r. mieliśmy tego wysyp. Były wieczornice, koncerty, oprowadzanie, spotkania, prelekcje, wykłady, odsłonięcia pomników, itp. Wg. mnie w powiecie tarnowskim jedno z miejsc, pod względem lokalizacji, pokazało prawdziwą klasę. W dodatku zrobiono taką promocję miastu Tarnów, że hej! Wjeżdżasz sobie już prawie do stolicy powiatu, a tu BAM! Potężny mural pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. BRAWO WY! Droga z Gorlic, to jedna z najczęściej uczęszczanych przez turystów arterii w stronę naszej południowej granicy - w Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry. Jadący tędy na północ mamy taką wizytówkę, że tylko można cmokać z zachwytu. W dodatku podświetlana jest nocą, czego nie mogłem nie wykorzystać w projekcie. Oczywiście przypomnijmy, że to nie jedyny tego typu genialny pomysł. Tuchów również wymyślił coś ekstra. Kilkumetrowe plansze z żołnierzami z Łowczówka i najważniejszymi osobami w odzyskaniu niepodległości, zaczepionymi na gmachu ratusza (pojawiły się nawet w Wiadomościach) także pięknie się prezentowały. Jednakże szkoda, że tego typu atrakcji nie możemy oglądać na stałe... Budynek ratusza jest zabytkowy, a plansze nie mogły wisieć wiecznie.
Do rzeczy...
Mural został stworzony na ścianie sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 2 w Tarnowcu. Zacytujmy Panią Dyrektor - Annę Chmura:
"Bardzo się cieszę, że mural będący upamiętnieniem postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego powstaje w naszej szkole. Rotmistrz Pilecki to symbol i ikona Żołnierzy Niezłomnych. Wielki patriota, znakomity żołnierz i dowódca, skromny człowiek gotowy do najwyższej ofiary i zdolny do największego bohaterstwa nawet w warunkach hitlerowskiego obozu. Wzbudził on tak duże zainteresowanie wśród naszych uczniów, że większość z nich zaproponowała go jako patrona Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Tarnowcu. Rotmistrz jest bez wątpienia postacią historyczną, związaną z dwoma dwudziestowiecznymi europejskimi totalitaryzmami, niemniej jednak znajdujemy w nim wiele bardzo cennych, uniwersalnych i ponadczasowych cech, do których szkoła w procesie wychowania winna się zawsze odwoływać."
Dzieło sfinansował Urząd Gminy Tarnów oraz Instytut Pamięci Narodowej. Autorem przedstawienia był znany w Europie architekt i malarz - Ryszard Paprocki.
Piękne fotografie i inicjatywa. Proszę jednak uważać na literówki w tytułach ;-)
OdpowiedzUsuń