Nr 73
Centrum Szerzyn i miejsce dość ciekawe - usiane przeróżnymi pomnikami.
Na początek przedstawiam pomnik ofiar II wojny światowej. Inicjatorem i kierownikiem budowy był Stanisław Dudek. Ufundowany został przez Stanisława Moskala, Urząd Gminy Szerzyny, Kombatantów ZBOWiD, Stanisława i Alicję Janigów, Stanisława Zając, GS Szerzyny, SKR Ołpiny, Spółdzielnię "Drzewiarz" w Żurowej, Rady Sołeckie z Szerzyn i Czermnej.
Wielu z obywateli zostało bestialsko zamordowanych przez żołnierzy Wehrmachtu oraz gestapo.
Wielu z obywateli zostało bestialsko zamordowanych przez żołnierzy Wehrmachtu oraz gestapo.
Kolejnym ciekawym pomnikiem w tym miejscu jest obelisk w miejscu dawnego, przykościelnego cmentarza. Świątynia spłonęła w 1933 r. Miejsce to jest również formą nagrobka kolatorki kościoła - Teofili Uniatyckiej i Zofii Kochanowskiej.
Ród Kochanowski miał również ciekawą, choć niekiedy tragiczna historię. W szerzyńskim dworze gromadzono pamiątki po Janie Kochanowskim z Czarnolasu. Przetrwały one do czasu rabacji. Wywieziono je do cyrkułu w Jaśle. Potem zaginęły. Z tego też czasu pochodzi dość niezwykła informacja. Otóż chłopi rabując szerzyński dwór, zauważyli portret babki Kochanowskiego - hrabiny Gołuchowskiej. Z powodu wypudrowanej fryzury, uznali ją za świętą. Podobnie gobelin, w którym mieli dopatrzyć się Matki Boskiej. Z tego też powodu przedmioty te przetrwały. Dwór zrabowano.
A teraz coś na temat historii najnowszego pomnika. Powstał on 3 marca 2019 r. Wtedy to odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Projektantem był Edward Samborski z Jasła. Pomnik poświęcony jest Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość" Placówki w Szerzynach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz