niedziela, 19 czerwca 2016

Wiosenne krajobrazy w obiektywie 2016. Początki pięknej pory roku.

Dziś na blogu typowo fotograficznie - początki wiosny 2016. Piękny marzec i kwiecień. W następnych postach pojawi się jeszcze maj i czerwiec.

Marzec prócz mieszanej aury w myśl powiedzenia ludowego "W marcu jak w garncu", zaskoczył również kilkoma upalnymi dniami. Tak oto w ogrodach pojawiły się miniaturowe, pogórzańskie "smoki". Konkretnie jaszczurka zwinka.



 Kwiecień plecień był dość ciepły i można było się rozkoszować widokiem kwitnących roślinek.








A skoro o kwiatach mowa, to śpieszę pokazać jak wygląda pszczoła zbierająca nektar. Często uczymy się o tym, oglądamy rysunki i schematy ale nie widzimy tego na żywo. Proszę bardzo, fotografie poniżej.


A teraz trochę pogórzańskiego krajobrazu kulturowego. Kapliczki, pola uprawne, lasy, itd.

Poniżej ponad XIX-wieczna kapliczka Jezusa z Księżego Podlesia w Ryglicach i psujące krajobraz linki...

Poniżej fotki ze Stacji Górskiej Turystyki Konnej Pana Marka Wójcika z Ryglic.


Burzyn i Pasmo Brzanki.

Z Bistuszowej w stronę Ostrego Kamienia/Pasiej (527 m n.p.m.).

Z Bistuszowej z widokiem w stronę Furmańca i Lasu Tuchowskiego.

Poranek na Furmańcu.

Z Podlesia Uniszowskiego. Ostatnia z gór na horyzoncie - Liwocz.

Stawy w Ryglicach.


Na Podlesiu Zalasowskim znajduje się także cmentarz nr 166 z I wojny światowej. Zaniedbany z powodu... prywatnych właścicieli terenu, niestety... Rankiem prezentuje się cudownie!




Na koniec zdjęcie z marcowej złotej godziny. Na fotografii kościół pw. NMP Wniebowziętej, nazywany przez mieszkańców "wiejską katedrą". Coś w tym jest... Został wzniesiony w latach 1856-1864. Budowniczym świątyni był ks. kanonik Józef Ciurkiewicz, a wspomogli ją Ksawery i Adam Szołayjscy. Konsekracja odbyła się 3 lipca 1904 r. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża i zwrócona w kierunku wschodnim, czyli orientowana. Utworzony został w stylu neogotyckim. W środku podziwiać możemy piękną polichromię z lat 1911 - 1912 oraz XIX-wieczne wyposażenie. W ołtarzu bocznym znajduje XVII-wieczny się obraz Matki Boskiej, tzw. "Rzepiennickiej".

1 komentarz:

  1. Bardzo ładne zdjęcia cmentarza o poranku i kościoła o złotej godzinie :)

    OdpowiedzUsuń