czwartek, 25 maja 2017

Ocieplimy trochę ten ponury tydzień. Rzepakowe Pogórze 2017.

Na dziś kilka zdjęć aby trochę ocieplić ten paskudny tydzień. Miejmy nadzieję, że trafi się jeszcze tak ładna pogoda, jak na zdjęciach. Czekam z niecierpliwością...


Widok w stronę szczytów w Lubaszowej z doliny rzeki Białej. W lesie widoczna "Willa" o. redemptorystów. Klasztor i Dom Rekolekcyjny "Góra Tabor".


Jest i widok na Bistuszową i Uniszową.

Dzikie ostępy Pasma Brzanki.

Rzepakowe Elsowo w Burzynie.

A tak ładnie prezentuje się kościół pw. św. Katarzyny w Ryglicach od strony południowej.

Droga do nieba?

Kapliczka pomnikowa w Burzynie, ku chwale Mariana Stylińskiego - bohatera dwóch wojen. Cześć Jego pamięci!

Na koniec cmentarz nr 141 w Ciężkowicach, przy drodze do Rzepiennika Strzyżewskiego. Wybudowany na planie długiego prostokąta. Od strony drogi na narożach nekropolii zaokrąglone murki, przypominające fortyfikacje. Do środka prowadzi drewniana bramka. Ogrodzenie wykonane zostało z kamiennych słupków z drewnianym płotem. Wewnątrz, na przodzie, kilka mogił zbiorowych żołnierzy niemieckich. Co ciekawe są one bardzo dokładne. W większości mamy podane imię i nazwisko, datę śmierci i stopień wojskowy. Mało tego! Jest też data dzienna - 2 maj 1915 r. Za mogiłami zbiorowymi znajdują się krzyże lotaryńskie z metalowymi daszkami. W miejscach tych pochowani są żołnierze rosyjscy. Co ciekawe są to kwatery dwustronne, więc po jednej i drugiej stronie nagrobka mamy inne nazwiska. W ostatnim rzędzie znajdują się krzyże łacińskie z metalowym daszkiem. Pochowano w miejscu tym żołnierzy austriackich. W elemencie centralnym znajduje się potężny, kilkumetrowy krzyż łaciński na postumencie. Zbudowany jest z kamienia, łączonego betonem. Niestety nie zachowała się inskrypcja. Płyta, na której była najprawdopodobniej odpadła od niszy w betonowym postumencie z krzyżem. Na cmentarzu pochowano 33 żołnierzy austriackich, 60 niemieckich i 255 rosyjskich. Projektantem nekropolii był Jan Szczepkowski, który tworzył w okręgu IV Łużna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz