Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

piątek, 8 lutego 2019

Dziś nie robiłem zdjęć sam - Rzuchowa, Lubinka, a na dokładkę wczorajsza noc - projekt "365 nocy".

Nr 39

Dziś chciałbym serdecznie podziękować za pomoc Mateuszowi Reczkowi - historykowi i autorowi książki pt. "Lichwin i okolica w kartach dziejów". Dodaję jeszcze zdjęcie z wczorajszego wieczoru. Ot tak, bo wracając zrobiłem pomnik niepodległościowy z Ryglic, wykonany w 2018 r. na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Na początek dwór w Rzuchowej.
Pierwsze założenie dworskie istniało tutaj od XVII w. Przebudowa nastąpiła pod koniec XIX w. Budynek trafiał później kilkukrotnie w ręce różnych właścicieli. Posiadał go np. Jerzy Matejko - syn Jana. Folwark prosperował bardzo dobrze za czasów Aleksandra Chilewskiego. Po okresie zadłużenia zaczął powoli stawać na nogi. Prosperowało tutaj gospodarstwo ogrodnicze i hodowlane. Całość przerwała I wojna światowa, która uszkodziła budowlę. Stacjonowali tutaj również Rosjanie. Spalono budynki inwentarskie. Po zakończeniu działań wojennych Chilewski wziął się za naprawę szkód. Przebudował również sam dwór. Po śmierci ziemianina, budynek przeszedł w ręce jego brata - Józefa. Po II wojnie światowej folwark trafił w ręce skarbu państwa. Majątek rozparcelowano. Część gospodarczą przejął PGR. Dwór służył różnym instytucjom jako miejsce noclegowe. W 1990 r. został przekazany Wojewódzkiemu Zespołowi Pomocy Społecznej. Obecnie mieści się w nim Placówka Opiekuńczo Wychowawcza "Promyk"

To zdjęcie ma dwóch autorów - ja i Mateusz Reczek.
Oto zdjęcie cmentarza z I wojny światowej nr 192 Lubcza w Dąbrówce Szczepanowskiej. Znajduje się on na skraju lasu. Zaiste jest to imponująca nekropolia. Zaprojektowany został przez Gustava Rossmana. Tworzy on formę nieregularnego wieloboku. Ogrodzenie posiada różną formę. Wchodzi się do niego od boku przez wysoką furtę. Stelle z krzyżami przyjmują różnoraką formę. Są w stylu maltańskim, loratyńskim i łacińskim. Całość dopełnia potężna, 17-metrowej wysokości kaplica. Na cmentarzu w 57 grobach zbiorowych i 267 pojedynczych podchowano 457 żołnierzy austro-węgierskich (w tym słynni, węgierscy honwedzi) i 218 rosyjskich. Toczyli oni zażarte boje o dolinę Dunajca w 1914 i 1915 r.

Na koniec oczywiście pomnik z wczoraj. Stworzono go w 2018 r. na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Stoi on w miejscu dawnego, drewnianego kościoła z XVII w., który w 1947 r. został przeniesiony do Kowalowej.


1 komentarz: