Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

wtorek, 2 stycznia 2018

Nowa seria na blogu - "Miernik jakości zamkowej".

W ramach serii "Miernik jakości zamkowej" postaram się przedstawić kilka kryteriów oceny atrakcyjności danego zamku w Polsce i na świecie. Do zestawienia dodaję także punktację za noclegi i wyżywienie w najbliższej okolicy. Od razu dodaję, iż jest to ocena subiektywna, więc wg. innych osób może przedstawiać się ona z goła inaczej. Poza samymi kryteriami, umieszczam również krótki opis, który wyjaśni nieco punktację.

Ocena atrakcyjności zamku w każdej z kategorii punktowana jest w skali od 1 do 10:

1-2 - bardzo słaba 😭
3-4 - słaba 😩
5-6 - niezła 😐
7-8 - bardzo dobra 😊
9-10 - znakomita 😎


A oto kategorie:

ocena ogólna 🌟
dawny wygląd zamku 🏰
obecny wygląd zamku/ruin ⛘
dostępność 🚙🚸
ceny za wstęp 💵
atrakcje w okolicy 📷
otoczenie 🌅
baza noclegowa 🏨
baza żywieniowa 🍴


Zaczynamy! Na dobry początek ruiny zamku Tarnowskich na Górze św. Marcina w Tarnowie.


dawny wygląd zamku 🏰 
8/10 😊

Zamek Tarnowskich na Górze św. Marcina był jedną z najlepiej ufortyfikowanych i najbardziej funkcjonalnych warowni w Polsce. Posiadał szereg umocnień, typowych dla prawie każdej epoki. Zabrakło w nim właściwie ostatniej fazy rozbudowy, która zmieniłaby go w palazzo in fortezza. W prawdzie posiadał elementy z okresu renesansu - basteje, jednakże nigdy nie doszło do przekształcenia obwarowań w fortyfikacje ziemne, które chronić mogły przed bardzo mocnym ogniem artyleryjskim. Zapewne powodem, dla którego ich nie wybudowano, było położenie warowni na stromym zboczu. Zamek był także siedzibą wielkiego rodu Tarnowskich, z którego najbardziej wsławił się Hetman Jan Amor Tarnowski. Zapisał się on w historii, jako jeden z największych strategów w historii Rzeczpospolitej Polskiej, a jego ulubioną taktyką był atak artyleryjski i obrona oparta o użycie wozów taborowych. Poza tym znany jest on jako wspaniały wizjoner i jeden z pierwszych w Polsce twórców, czerpiących z włoskiego palazzo in fortezza (np. beluarda w Rożnowie).



obecny wygląd zamku/ruin ⛘
4/10 😩

Niestety, mówiąc delikatnie, ruiny przedstawiają się słabo... Nie pomaga w tym również ciągnący się od lat spór prawny, dotyczący własności ziemi, pomiędzy miastem, a ostatnimi właścicielami - Sanguszkami. W tym czasie ruiny sypią się na potęgę, co boli mnie niemiłosiernie. Tak, jak z resztą resztę powiatu. Obecne ruiny nadają się do kompleksowej renowacji, a jest to jeszcze możliwe, ponieważ zachowało się ich dość sporo. Wystarczyłoby wykonać kilka prac renowacyjnych i zrekonstruować choć część wieży zamkowej z małą izbą muzealną. Miejsce w sezonie turystycznym odwiedzają dziesiątki tysięcy osób. Z jednej strony dobrze, że cieszy się on tak ogromną popularnością. Z drugiej jednakże mury zamkowe są niemiłosiernie zadeptywane, a nie jeden "turysta" uszczknął sobie zapewne ich kawałek na pamiątkę. Straszą również często paskudne malunki ścienne kultury "patologus vulgaris", które widuje się na nich głównie po meczu lokalnych drużyn różnej maści. W tym wszystkim odnajdujemy jednak ludzi dobrej woli, którymi z pewnością są członkowie Stowarzyszenia "Zamek Tarnowski", dzięki których inicjatywom popularyzuje się wspaniałą historię warowni, organizuje sprzątanie i koszenie trawy oraz małe turnieje rycerskie, na które przyjeżdżają ludzie z różnych części kraju.



dostępność 🚙🚸
7/10 😊

Ruiny są dobrze dostępne, a dzięki wspomnianym wcześniej działaniom Stowarzyszenia "Zamek Tarnowski", oczyszczone ze śmieci i wykoszone z traw oraz krzewów. Problemem są miejsca parkingowe. Najlepiej jest pozostawić pojazd na parkingach w parku, w okolicy Restauracji "Podzamcze", znajdującej się poniżej ruin i podejść ok. 300 m w górę. Jeśli chodzi o dojazd komunikacją miejską lub międzymiastową, są dwie opcje. Jedna, to przystanki od ul. Tuchowskiej i Tarnowca oraz Zawady lub od strony obwodnicy (pętla pod kręgielnią).


ceny za wstęp 💵
10/10 😎

W chwili obecnej bezpłatny.

atrakcje w okolicy 📷
9/10 😎

No cóż... Będąc na Górze św. Marcina jesteśmy w Tarnowie, na który warto poświęcić przynajmniej kilka dni. Poza tym okoliczne miejscowości również obfitują w wiele atrakcji. W Tarnowie warto zwiedzić: katedrę z najwyższymi na świecie nagrobkami renesansowymi, największe w Polsce Muzeum Diecezjalne, Muzeum Etnograficzne z wystawą stałą taborów romskich, oddziały Muzeum Okręgowego (w szczególności oddział w ratuszu), park z pałacem Sanguszków (obecnie szkoła), Park Strzelecki z mauzoleum gen. Józefa Bema, starówkę, szlak żydowski, zrekonstruowany tramwaj na ul. Krakowskiej (obecnie kawiarnia), ul. Wałową z Salą Lustrzaną, ul. Krakowską, kościół oo. Misjonarzy, secesyjny dworzec PKP, kościoły drewniane, itd. W okolicach zachęcam do obejrzenia Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, kościoły murowane i drewniane (Skrzyszów, Zawada, Poręba Radlna) oraz pełen zabytków Wojnicz. Więcej o Tarnowie możemy dowiedzieć się w Tarnowskim Centrum Informacji i na ich stronie internetowej.






otoczenie 🌅
9/10 😎

Prawie idealnie! Dlaczego nie 10? Są jeszcze zamki w Polsce i na świecie, które powinny mieć ocenę wręcz 11/10. Zamek Tarnowskich położony jest na Górze św. Marcina, ponad miastem. Roztacza się z niej widok na cały Tarnów i przy dobrej widoczności nawet na Góry Świętokrzyskie. Na południu możemy obserwować np. Tatry i Babią Górę. Polecam wybrać się na wzniesienie wieczorową porą, gdy cały Tarnów roztacza przed nami swój zapierający dech w piersiach blask.

Widok na Górę św. Marcina z ratusza

Widoki z Góry św. Marcina

Tatry z Góry św. Marcina

baza noclegowa 🏨
6/10 😐

Niestety, tak duże miasto jak Tarnów, posiada średnio rozbudowane zaplecze noclegowe. W większości przypadków możemy skorzystać z oferty hoteli i restauracji. Jeżeli wrzucimy w wyszukiwarce frazę "noclegi w Tarnowie", to odnajdziemy ceny nie schodzące z 50-60 zł za noc na osobę. W mieście ewidentnie brakuje tanich pokoi (typu schroniska) i oferty dla szkolnych grup wycieczkowych. Prywatnych noclegów jest kilka. Osobiście, jadąc zwiedzić zamek na Górze św. Marcina, polecam skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych w okolicy Tarnowa. Poza miejscem na nocleg, serwują one produkt regionalny i zdrową żywność. Możemy poza tym w tych miejscach odpocząć od zgiełku miasta oraz trudów codziennego życia.

baza żywieniowa 🍴
9/10 😎

W tym przypadku muszę Tarnów pochwalić. Nawet zaraz obok zamku mamy świetną restaurację. W Tarnowie brakuje mi jednak miejsc serwujących typowo regionalne jedzenie. Mimo to, tutaj wystawiam wysoką ocenę, ponieważ istniejące jadłodajnie mogą się pochwalić zarówno bardzo dobrymi daniami obiadowymi, jak i deserami. Warto, w czasie wycieczki skorzystać z oferty kilku z nich. Osobiście, dla mnie numerem jeden jest restauracja "Obsesja" na ul. Krakowskiej. Na kawę, tudzież dobre ciastko, polecam wybrać się do tarnowskiego tramwaju, gdzie poza dobrym smakołykiem, możemy poczytać książki o mieście i regionie oraz poczuć się jak w XIX-wiecznym środku transportu.

ocena ogólna 🌟
7,75/10 😊

Podsumowując, zamek Tarnowskich na Górze św. Marcina w Tarnowie ma swoje niewątpliwe plusy ale i duże minusy. Bardzo łatwo się do niego dostać i wygląda dość schludnie (pomijając napisy wandali). Ze wzniesienia roztaczają się cudowne widoki, a okolica obfituje w atrakcje. Wielkim minusem jest stan zachowania budowli, lecz miejsce to ma ogromny potencjał i przy dobrej woli miasta, będzie z tego nie lada atrakcja. Jak na razie polecam przyjechać głównie z dwóch powodów - wspaniała historia miejsca i piękne widoki (w szczególności wieczorową porą).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz