Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

czwartek, 9 lipca 2015

W maju minęły kolejne setne rocznice Bitwy Gorlickiej!

W maju 2015 r. minęły kolejne setne rocznice Bitwy Gorlickiej. Potyczki, która była jedną z najważniejszych w historii naszego kraju. Porównując do innych wciąż mało znana i wspominana. Dzięki niej nasi zaborcy niemal wykrwawili się na naszych terenach, tracąc bardzo dużą ilość wojska, a jak wiadomo to ziemia tarnowska jako pierwsza w Polsce ogłosiła niepodległość!
Jeśli ktoś chciałby więcej przeczytać o potyczkach na tym terenie odsyłam do artykułu mojego autorstwa na stronie:
http://ryglice-okolice.pl/przegl%C4%85d-kategorii-aktualno%C5%9Bci/kultura,-o%C5%9Bwiata/6196-100-lat-temu-na-tej-ziemi%E2%80%A6.html

Dziś postanowiłem dodać post dotyczący niesamowitych nekropolii wojennych, zaprojektowanych przez równie niezwykłych ludzi.


Cmentarz nr 167 w Ryglicach. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie prostokąta z postumentem i krzyżem w centralnym punkcie, na końcu alei. Do środka przejście pod nietypową bramą, pokrytą dachówką. W 30 mogiłach zbiorowych i 166 pojedynczych spoczywa 187 żołnierzy austro - węgierskich oraz 125 rosyjskich.

Nietypowa brama na cmentarzu nr 167.

Cmentarz nr 165 w Bistuszowej. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie ośmiokąta. W środku znajduje się betonowy postument z krzyżem. Całość otaczają betonowe słupki z metalowymi prętami. W 13 grobach zbiorowych i 14 pojedynczych pochowano 87 żołnierzy austro - węgierskich.

Cmentarz nr 163 na wzgórzu Furmaniec (313 m n.p.m.) w Tuchowie z widokiem w stronę stawów rybnych. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie prostokąta ze ściętymi rogami. W centralnym punkcie znajduje się betonowy postument z krzyżem. Na cmentarzu w 106 mogiłach pojedynczych i 22 zbiorowych pochowano 137 żołnierzy austro - węgierskich oraz 97 rosyjskich. Wielu z poległych walczyło w słynnej piechocie honwedu. Ciekawostką jest, iż spod cmentarza roztacza się jedna z najwspanialszych panoram na Pogórzach, którą niedawno udało mi się uchwycić: http://vanyaambar.blogspot.com/2015/02/no-i-kolejna-niesamowita-obserwacja-z.html.

Centralny postument na cmentarzu nr 163, podczas zachodu słońca.

Cmentarz nr 186 w Lichwinie - Zagórzu. Projekt: Heinrich Scholz. Na planie prostokąta z centralnym, kamiennym postumentem z krzyżem drewnianym z koroną cierniową. Mogiły z krzyżami drewnianymi i metalowymi daszkami. Całość otoczona drewnianym płotem z kamiennymi słupkami. W 8 grobach zbiorowych i 47 pojedynczych spoczywa 104 żołnierzy austro - węgierskich i 1 Rosjanin!

Cmentarz nr 118 w Staszkówce. Pola grobowe, nagrobki oraz ogrodzenie projektował niemiecki sierżant saperów - Anton Muller, który walczył w okolicach nekropolii. Pylony wykonane wg. planu prof. Hermanna Kurta Hasaeusa. Ponoć inspiracją do stworzenia niezwykłych postumentów był Kyffhausenderdenkmal, który był wotum uwielbienia narodu niemieckiego dla cesarza Wilhelma I. Na cmentarzu w 40 mogiłach zbiorowych, 8 wspólnych rzędowych oraz 209 pojedynczych pochowano 439 żołnierzy niemieckich, 281 austriackich i 43 rosyjskich. Spod cmentarza roztacza się piękny widok na Pogórza, Beskidy i Tatry.

Krzyż na nagrobku. Cmentarz nr 118.

Słynne pylony z krzyżami na cmentarzu nr 118.

Największy cmentarz Galicji Zachodniej nr 123 w Łużnej na wzgórzu Pustki. Na terenach dzisiejszej nekropolii odbywały się bardzo krwawe walki i większość z poległych została pochowana właśnie w tym miejscu. W 46 grobach zbiorowych i 829 pojedynczych spoczywa 912 żołnierzy austro - węgierskich (ok. połowy to Polacy), 65 armii niemieckiej i 227 rosyjskich. Cmentarz ma kształt nierównoległego trapezu. Krzyże są drewniane z daszkami z blachy. Na szczycie nekropolii znajduje się gontyna (widoczna na zdjęciu) projektu Dusana Jurkovica. Reszta cmentarza została rozplanowana przez Polaka - Jana Szczepkowskiego. Oryginalna gontyna spłonęła w 1985 r. Nowa została odtworzona w 2014 r., wg. oryginalnego projektu. W tym samym roku rozpoczęły się place renowacyjne na wielką skalę. Wycięto drzewa i przywrócono wzgórze do oryginalnego wyglądu. Roztacza się z niego wspaniała panorama na Beskid Niski, a przy dobrej widoczności również na Tatry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz