Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

sobota, 6 lutego 2016

Diabelski rezerwat i podkowce.

Dziś postanowiłem przedstawić wspaniały rezerwat "Diable Skały" na Bukowcu oraz parę informacji na temat pewnego nietoperka...

Na początek kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, stojący w sąsiedztwie rezerwatu. Co ciekawe jest on byłą cerkwią greckokatolicką i jeszcze do połowy XX w. służył Łemkom z Kamiannej - miejscowości w Beskidzie Niskim. Wcześniej świątynia była pw. św. Parascewy. Po wysiedleniu Łemków podczas Akcji "Wisła" w 1947 r. polscy osadnicy, którzy przybyli do Kamiannej, postanowili jedną z cerkwi zamienić na wyznanie rzymskokatolickie, a drugą - grekokatolicką przenieść w 1949 r. do Bukowca, gdzie stoi do dziś. Bryła świątyni jest oryginalna i pochodzi z 1805 r. Niestety w środku nie zachowało się cerkiewne wyposażenie.



Ciekawostką jest, iż pod dachem świątyni od wiosny do jesieni zamieszkuje jeden z najrzadszych polskich nietoperzy - podkowiec mały. Stanowisko w Bukowcu jest wręcz wymarzonym miejscem dla nietoperzy. Wyżej wymieniony ssak na swoje letniska wybiera strych świątyni i budynków, w których podczas dnia sypia. W nocy wylatuje na łowy. Żywi się najczęściej małymi owadami. Żeruje w lasach, których w przypadku Bukowca ma pod dostatkiem. W zimie nietoperze te na swoje siedliska wybierają najczęściej jaskinie lub tunele, w których temperatura nie spada poniżej zera stopni. Jeśli chodzi o pobliski rezerwat to podkowce posiadają takową, której opis podam trochę później. Podsumowując Bukowiec to idealne miejsce do rozwoju kolonii wyżej wymienionego nietoperza.

Spod kościoła roztacza się również piękny widok na Pasmo Brzanki.

A oto opis i mapa rezerwatu "Diable Skały" na Bukowcu.

Prezentuję również kilka wychodni piaskowca, znajdujących się w rezerwacie.





W jednej z wychodni skalnych znajdują się wejścia do jaskini. Jednej z największych w Karpatach Polskich. Właśnie w tym miejscu zimują podkowce. Bardzo ważne jest to aby nie odwiedzać jaskini w zimie! Jeśli chcemy ją obejrzeć w środku należy się tutaj wybrać w okresie letnim, gdy podkowce przebywają na strychu pobliskiego kościoła. Światło latarek mogłoby je obudzić, a to w przypadku tych ssaków może grozić nawet śmiercią głodową! Należy pamiętać, że jaskinie dobrze odwiedzać z doświadczonym speleologiem i odpowiednim sprzętem. W kilku miejscach jest bardzo ciasno, stromo i ślisko więc o kontuzję nie trudno.

Dla potwierdzenia mych słów dodaję schemat jaskini, której dno znajduje się na głębokości ok. 50 m poniżej powierzchni gruntu!

Jaskinia posiada również bardzo ciekawą legendę o diable. Warto przeczytać.


Na koniec wirtualnego zwiedzania kapliczka znajdująca się w okolicy rezerwatu oraz piękny zachód słońca nad okolicznymi lasami.


Serdecznie zachęcam wszystkich do odwiedzenia rezerwatu i jego okolicy! Jak widać znajduje się w miejscu tym coś ciekawego zarówno dla miłośnika historii jak i amatora górskich wędrówek oraz przyrody otaczającej szlaki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz