Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

niedziela, 28 sierpnia 2016

Noc 27.08.2016 r. - początek I Mistrzostw Ambasadorów Podkowca.

27 i 28 sierpnia 2016 r. rozpoczęły się oficjalnie I Mistrzostwa Ambasadorów Podkowca. Jest to impreza zorganizowana na 20-lecie projektu Programu Ochrony Podkowca Małego w Polsce. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro-Natura" z Wrocławia.
Ambasadorzy podkowca - fot. Grzegorz Brożek, www.tarnow.gosc.pl

W ramach mistrzostw grupa "Ambasadorów Podkowca" zbiera punkty podkowcowe, dzięki którym wygrać można wycieczkę na szkolenie o nietoperzach w Bawarii. Szczegóły na stronie:

A dla tych, którzy nie wiedzą, podkowiec mały jest zagrożonym wyginięciem gatunkiem nietoperza, zamieszkującym tereny południowej Polski. Zwierzę, razem z rozpiętością skrzydeł, dorasta do ok. 10 cm. Żywi się owadami. W lecie nocuje najczęściej na strychach (w większości kościołów i cerkwi), a w zimie hibernuje w jaskiniach, podziemiach i opuszczonych piwnicach. Problem z tymi nietoperzami jest jeden - nie potrafią one jak inne gatunki wchodzić w szczeliny w budowlach. Potrzebują otworów do swobodnego wylatywania na zewnątrz. Z tego też powodu towarzystwo "pro-Natura" przystosowuje specjalistycznie ich siedliska.

A teraz do rzeczy. Jak ja rozpocząłem mistrzostwa? Nie sam. Towarzyszył mi geolog - Piotr Witalis, który oprowadza często po Rezerwacie "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach. To właśnie w tym miejscu rozpoczęliśmy zmagania w mistrzostwach. Dlaczego? Ponieważ jest to jedno z najlepszych miejsc do przebywania podkowca małego. Lasy są zasobne w owady, nietoperze maja gdzie odpoczywać, np. w Jaskini nad "Warownią Górną". Ponadto w "Skamieniałym Mieście" są specjalne budki dla nietoperzy, a niedaleko stąd znajdują się pokaźna kolonia tego gatunku na Bukowcu oraz trochę mniejsza - w Bruśniku.

W czasie nocnego spaceru postanowiliśmy podejść pod Jaskinię nad "Warownią Górną".
Skała, w której znajduje się Jaskinia nad "Warownią Górną".
W międzyczasie wokół nas zaczęło krążyć kilka, może nawet kilkanaście nietoperzy, które badając nas echolokacją przelatywały niemalże kilkanaście centymetrów obok nas. Słyszeliśmy nawet ich odgłosy! Panowały wręcz egipskie ciemności. Z tego też powodu jakość zdjęć jest średnia. Mimo to przy pomocy latarek oraz wysokiej wartości ISO udało się zrobić zdjęcia (prawdopodobnie) dwóch gatunków nietoperzy. Z obserwacji wynika, iż były to: gacek brunatny i podkowiec mały.
gacek brunatny (?)
podkowiec mały (?)
podkowiec mały (?)

Na koniec zrobiliśmy sobie obowiązkowe w mistrzostwach zdjęcie  z pluszowym podkowcem pod skałą "Grunwald".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz