Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

wtorek, 20 września 2016

Nagroda z Pogórzańskiego Festiwalu Kultury - zwiedzanie "Skamieniałego Miasta" nocą.

Tak jak zapowiadaliśmy na Pogórzańskim Festiwalu Kultury można było wygrać nagrodę w postaci zwiedzania rezerwatu "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach nocą, wraz z obserwacją nietoperzy. Oprowadzał przewodnik beskidzki i as. ds. promocji projektu "Life podkowiec plus" - Piotr Firlej. Zwycięzcami zostali Michał Filip z Ryglic i radna naszej gminy - Dorota Turczyn.

Dodatkowymi nagrodami, podczas zwiedzania były bilety wstępu dla 4 osób do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, wraz z "rejsem" batyskafem rzeką Białą.

Muzeum w Ciężkowicach.



Start zaplanowano o 19:00 na parkingu pod skałą "Grunwald".

W jej wnętrzu znajduje się jaskinia szczelinowa, która powstała poprzez wietrzenie i ruchy tektoniczne.

Posiada ona trzy wejścia. Michał spróbował wyjść najtrudniejszym.

Później przeszliśmy pod Jaskinię nad Warownią Górną. W jej okolicy latały nietoperze, a na wejściu mogliśmy zaobserwować ciekawego pająka jaskiniowego - sieciarza (łac. Meta menardi). Gatunek ten pochodzi z rodziny kwadratnikowatych. Jest on najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce, jednakże nie zagraża życiu człowieka. Ból po ukąszeniu porównuje się do ugryzienia szerszenia. Pająk lubi przebywać w szczególności w jaskiniach i opuszczonych piwnicach. Ma dość duży rozmiar. Może urosnąć aż do wielkości 5 cm (razem z nogami). Jego ubarwienie może być przeróżne - od jasnobrązowego po czarne. Kilkanaście lat temu pracownicy firmy British Telecom natknęli się pod Londynem na dużą populację wyżej wymienionego pająka. Sprawę mocno nagłośniono, a ludzie przerażeni wpadli w panikę, jakoby owad miał być bardzo jadowity. Naukowcy szybko obalili ten mit, a sprawa powoli ucichła. W Polsce sieciarze jaskiniowe zasiedlają najczęściej tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej ale jak widać nie gardzi również jaskiniami na Pogórzu Ciężkowickim.

Następnie przeszliśmy w dalszą drogę. Obejrzeliśmy wiele skał, a w tym m.in.: "Orła", "Borsuka", "Pieczarki", "Kupę Czarownicy", itd.



Oczywiście cały czas towarzyszył nam podkowiec mały.

Udało się nawet wykonać próbę dźwiękową nowymi, filcowymi podkowcami.


Na koniec Piotr zaprowadził nas pod jedyną skałę w "Skamieniałym Mieście", na którą można się wspinać - "Skałkę z krzyżem", spod której roztacza się wspaniały widok na Ciężkowice.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć wykonanych aparatem Pani Doroty Turczyn.




Oczywiście, dzięki Michałowi dopisujemy jednego "podkowca" do "I Mistrzostw Ambasadorów Podkowca".

Na koniec Pani Dorota została oficjalnym Pomocnikiem Ambasadora podkowca. Gratulacje! Otrzymała koszulkę Pomocnika.

Akcja wypadła na prawdę świetnie i miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie okazja do tego aby spotkać się na szlaku wspólnie z podkowcem małym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz