Miałem kiedyś okazję pospacerować po Tarnowie. Przy okazji oczywiście z aparatem. Ustrzeliłem takie oto kadry.
Na początek widok na Cafe Tramwaj oraz budynek byłego starostwa, który związany jest z odzyskaniem niepodległości.
31 października 1918 roku, o godzinie 8.00, w budynku starostwa Prezes Komitetu Narodowego Stanisław Nożyński ogłosił przejęcie władzy przez państwo polskie (pod dokonaniu przewrotu wojskowego). Starosta Reiner próbował się w tej sprawie połączyć ze swoimi przełożonymi w Krakowie. Nie otrzymał jednakże przez dłuższy czas odpowiedzi, więc złożył przysięgę na wierność państwu polskiemu. Tarnów stał się pierwszym w Polsce niepodległym miastem. O godzinie 16.00, zdjęto w siedzibie starostwa wszystkie symbole władzy austriackiej i cesarza. Naczelnicy urzędów mieli za zadanie wypowiedzieć słowa:
„Przyrzekamy, że od chwili obecnej służyć będziemy wiernie Polsce i oddajemy się w zupełności pod władzę Rządu Polskiego. Nie uznajemy odtąd żadnych obowiązków i przysiąg nałożonych na nas przez Rząd Austriacki – a działać będziemy odtąd tylko w imieniu i pod rozkazami prawowitego Rządu Polskiego. Czci i honoru polskiego, jego spraw i interesów bronić będziemy ze wszystkich sił naszych, na każdym kroku, na każdym miejscu, przeciw każdemu, ktoby się temu naszemu obowiązkowi przeciwstawił. Tak nam Panie Boże dopomóż.”
Pomnik powstał w 2019 r. Autorem przedstawienia są gdański rzeźbiarz – Stanisław Szwechowicz i tarnowski architekt – Artur Grodziński, którzy wygrali w konkursie na realizację dzieła. Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza św. w Bazylice Katedralnej. Przedstawiciele zarządu województwa – wraz z innymi uczestnikami uroczystości – zapalili też znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz