Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

środa, 17 marca 2021

Taka tam mała zajawka z Tarnowa.

 Miałem kiedyś okazję pospacerować po Tarnowie. Przy okazji oczywiście z aparatem. Ustrzeliłem takie oto kadry.

Na początek widok na Cafe Tramwaj oraz budynek byłego starostwa, który związany jest z odzyskaniem niepodległości.

31 października 1918 roku, o godzinie 8.00, w budynku starostwa Prezes Komitetu Narodowego Stanisław Nożyński ogłosił przejęcie władzy przez państwo polskie  (pod dokonaniu przewrotu wojskowego). Starosta Reiner próbował się w tej sprawie połączyć ze swoimi przełożonymi w Krakowie. Nie otrzymał jednakże przez dłuższy czas odpowiedzi, więc złożył przysięgę na wierność państwu polskiemu. Tarnów stał się pierwszym w Polsce niepodległym miastem. O godzinie 16.00, zdjęto w siedzibie starostwa wszystkie symbole władzy austriackiej i cesarza. Naczelnicy urzędów mieli za zadanie wypowiedzieć słowa: 

„Przyrzekamy, że od chwili obecnej służyć będziemy wiernie Polsce i oddajemy się w zupełności pod władzę Rządu Polskiego. Nie uznajemy odtąd żadnych obowiązków i przysiąg nałożonych na nas przez Rząd Austriacki – a działać będziemy odtąd tylko w imieniu i pod rozkazami prawowitego Rządu Polskiego. Czci i honoru polskiego, jego spraw i interesów bronić będziemy ze wszystkich sił naszych, na każdym kroku, na każdym miejscu, przeciw każdemu, ktoby się temu naszemu obowiązkowi przeciwstawił. Tak nam Panie Boże dopomóż.”


Kolejnym odwiedzonym przeze mnie miejscem był powstały niedawno mural na ul. Wałowej. Stoi przy nim pomnik gen. Józefa Bema. Mural namalowała artystka Anna Kropiowska. Przedstawia on dzieło Jana Styki – „Panoramę Siedmiogrodzką”. Przedstawienie obrazuje oblężenie Sybinu podczas powstania węgierskiego. Wzorem był oleodruk znajdujący się w tarnowskim Muzeum. Obraz odwzorowano w skali 1:1.


Ło Panie, kto tam zepsuł oświetlenie tego pomnika... Przyznam się szczerze, że niestety musiałem wyciągać postać marszałka z dużej ciemności. Nie wiem, co za geniusz wstawił tam takie lampy, że ładują ostrym światłem na szary postument, gdy postać jest całkiem ciemna. Nonsens...

Pomnik powstał w 2019 r. Autorem przedstawienia są gdański rzeźbiarz – Stanisław Szwechowicz i tarnowski architekt – Artur Grodziński, którzy wygrali w konkursie na realizację dzieła. Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza św. w Bazylice Katedralnej. Przedstawiciele zarządu województwa – wraz z innymi uczestnikami uroczystości – zapalili też znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz