Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

wtorek, 2 lutego 2016

Szkolenie dla przewodników w Ciężkowicach i podkowce.

30 stycznia 2016 r. w Ciężkowicach odbyło się drugie szkolenie dla przewodników. Uczestniczyło w nim wielu oprowadzających z różnych części kraju. Miałem przyjemność podglądać drugą część warsztatów okiem fotografa.
www.muzeum.ciężkowice.pl
www.skamienialemiasto.pl

Zdążyłem przybyć na prelekcję, która odbywała się po przerwie obiadowej, a prowadził ją świetny przewodnik po Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach - Piotr Drebot. Opowiadał on o historii Ciężkowic i najbliższej okolicy,

Następnie grupa miała okazję do spaceru po Ciężkowicach. Ponownie oprowadza Piotr.

Widok w stronę kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła z rynku. Historia budowli jest bardzo burzliwa. W miejscu tym stał wcześniej kościół utworzony już w XIV w. Niestety lwia część spłonęła w 1830. Przez cały XIX w. starano się remontować te części, które się zachowały, a także odbudować okazałą wieżę, która zapadła się krótko po jej budowie w 1893 r. W 1985 r. proboszczem parafii został ks. Jacek Michalik. Bardzo długo starał się on o utworzenie nowej budowli. Wiele jednak niepowodzeń sprawiło, że prace rozpoczęto dopiero 1901 r. i trwały one do 1904 r. Projektantem budowli został Jan Sas-Zubrzycki, który był również autorem planów dla kościołów w Porębie Radlnej, Piotrkowicach, Ryglicach czy też oo. Misjonarzy na ul. Krakowskiej w Tarnowie.

Na rynku miasteczka przewodnicy mieli okazję dowiedzieć się bardzo wiele ciekawych informacji na temat historii miejscowości oraz wyglądu samego centrum.

Po prawej XIX - wieczna kapliczka św. Floriana fundacji Ignacego Jana Paderewskiego - kompozytora, premiera rządu polskiego, ambasadora sprawy polskiej za granicą podczas zaborów. Mistrza Jan, jak na niego mawiano posiadał dwór w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Święty, którego kapliczka stoi na rynku bardzo często chronił miejscowości w Galicji przed pożarami (patron strażaków, wg. legendy dowodził w armii rzymskiej oddziałem pożarniczym). Można go spotkać na większości rynków małych miast.

Na rynku w Ciężkowicach zachowało się wiele budowli w stylu typowego miasteczka galicyjskiego. Jedną z nich jest ratusz, który jednakże zatracił wiele ze swojego XIX - wiecznego wyglądu. Poza ratuszem zachowało się tutaj kilka domów z podcieniami oraz kamienic, również XIX - wiecznych.


Następnie przenieśliśmy się pod kościół. Pozuje Natalia Pacana-Roman - przyszły przewodnik beskidzki. Promujemy oczywiście podkowca w ramach projektu Life Podkowiec Plus.
www.podkowiecplus.pl

Piotr Drebot opowiada o historii kościoła.

A oto i neogotycka kaplica, znajdująca się na przeciwko kościoła parafialnego. W czasie budowy świątyni odprawiano jej msze. W jej kryptach pochowano dawnych kolatorów.

Oprowadzanie trwa.

Następnie wszyscy wybraliśmy się do wnętrza kościoła, które bardzo dokładnie omówił nam Piotr.






Ach ten wszędobylski podkowiec...

Następnie powróciliśmy do muzeum przyrodniczego, w którym przewodnicy wysłuchali kolejnej prelekcji. Opowiadał Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice - Wojciech Sanek oraz przewodnik po muzeum - Piotr Drebot.

Następnie wraz z fotografującą imprezę, Natalią Pacaną-Roman wybraliśmy się do Ciężkowic oraz na wzgórze 405 w Ostruszy aby uwiecznić zachodzące słońce.

Ostrusza, wzgórze 405.


Widok w stronę Turzy.

A tutaj kilka zdjęć wysłanych przez Natalię Pacanę-Roman. W końcu ktoś i mnie zrobił jakieś fotki!




Kościół w Ciężkowicach po zachodzie słońca.

Następnie po powrocie do muzeum wysłuchaliśmy jeszcze kilku słów organizacyjnych przewodnika beskidzkiego SKPG - Piotra Firleja
www.piotrfirlej.com




Kolejno uczestnikom zostały wręczone zaświadczenia ukończenia kursu.


Ostatnim punktem szkolenia był słynny batyskaf, w którym muzeum prezentuje unikalne walory rzeki Białej.



W międzyczasie łosia zaatakowały podkowce.


 Czego to się nie robi dla dobrego zdjęcia...

Pamiątkowe zdjęcie organizatorów szkolenia. Piotr Firlej, Wojciech Sanek, Piotr Drebot,

Na koniec kilku przewodników wybrało się do restauracji "Spiżarnia" w Zborowicach.
www.spizarniazborowice.pl


Miejmy nadzieję, że kolejne szkolenia dla przewodników będą równie udane. W Ciężkowicach widzimy się już 27 lutego. Wszelkie informacje na stronach:
www.skamienialemiasto.pl
www.piotrfirlej.com
www.facebook.pl/skamienialemiasto

1 komentarz: