Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

niedziela, 15 listopada 2015

Moja jesień 2015 część I. Na dziś z wycieczka pod moim przewodnictwem z 18 października 2015 r. ze Stowarzyszeniem "Nasza Zabłędza".

To była już druga wspólna wycieczka ze Stowarzyszeniem "Nasza Zabłedza". Link do poprzedniej po Ryglicach poniżej:
http://vanyaambar.blogspot.com/2015/09/tym-razem-jako-przewodnik-po-ryglicach.html
Stowarzyszenie "Nasza Zabłędza":
http://zabledza.pl/?page_id=191

18 października 2015 r. zwiedziliśmy Żurową i Gospodarstwo Agroturystyczne oraz Stajnię Koni "Paryja" Mieczysława Solarza.
https://www.facebook.com/pages/Paryja-Stajnia-i-Gospodarstwo-Agroturystyczne/226923544090841


Na początku wycieczki wybraliśmy się do pięknej pogórzańskiej miejscowości - Żurowej. Pierwszym odwiedzonym obiektem był kościół pw. św. Małgorzaty z przełomu XVI i XVII w.


Następnie wraz z grupą wybraliśmy się na zwiedzanie miejscowości wraz z omówieniem jej historii. Przez Żurową płynie potok Czerniawa, wokół którego rośnie wiele gatunków roślin, będących pod ochroną, takich jak np. storczyk (możemy go spotkać w szczególności w okresie letnim).

Następnie grupa miała okazję oglądnąć zabytkową kapliczkę św. Jakuba Apostoła z 1867 r.

Następnie wraz z grupą przeszliśmy pod pomnik ofiar I i II wojny światowej.

Żurowa posiada kilka pomników, upamiętniających zmarłych podczas wojen. Kolejny dotyczył mniejszości żydowskiej.

Więcej o Żurowej można dowiedzieć się tutaj:
https://zurowa.wordpress.com/

Kolejno spacerem przeszliśmy pod Skały Borówki.


Skały Borówki to wychodnie piaskowca ciężkowickiego. Co ciekawe wyznaczono tu 5 tras wspinaczkowych. Czasami ćwiczy na nich nasza wielokrotna mistrzyni-Edyta Ropek.

Od skał Borówek Prowadzi niebieski szlak PTTK (widoczny na drzewie za mną), który ciągnie się przez przełęcz pod Wielką Górą (500 m n.p.m.) w Paśmie Brzanki, aż do miejscowości Ryglice.

O skałach pisał słynny polski podróżnik - Bugusz Stęczyński. Więcej o tej osobie możemy przeczytać tutaj:


Podczas wycieczki turyści mieli okazję dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat projektu "Life Podkowiec Plus", który ma na celu ochronę kilku gatunków nietoperzy w Polsce:

Następnie wybraliśmy się wraz z turystami do Gospodarstwa Agroturystyczne oraz Stajni Koni "Paryja" w Ołpinach, gdzie pysznym bigosem oraz prołziakami ugościł nas gospodarz - Mieczysław Solarz.





Po obiedzie gospodarz-Mieczysław Solarz zabrał całą grupę na spacer pod skałki nad gospodarstwem. Są to wychodnie piaskowca ciężkowickiego.


Wśród skał znajduje się bardzo ciekawe, zaokrąglone wgłębienie, nazwane przez gospodarza oraz przewodnika Piotra Firleja "Kociołek Czarownicy". Inna nazwa, która nie znalazła zbyt dużego zainteresowania to "Bidet Czarownicy".



Następnie wraz z gospodarzem turyści mieli okazję zobaczyć całe gospodarstwo.

Został również przeprowadzony konkurs na wiedzę, dotyczącą przedmiotów dawnego użytku w małej izbie muzealnej gospodarza.


Główną nagrodą był przewodnik Piotra Firleja pt.: "Jej Wysokość Brzanka".
www.cut.travel.pl
www.piotrfirlej.com



Gospodarz pokazał również turystom jak wygląda pszenica orkiszowa.

Następnie turyści wybrali się na pastwisko aby oglądnąć konie.





Na koniec wszyscy wróciliśmy do gospodarstwa, gdzie przedstawiłem wszystkim na rzutniku moją prezentację multimedialną pt. "Lustrzane oko Pogórza".


Wycieczka zakończyła się pełnym sukcesem. Każda grupa oraz turyści indywidualni, zainteresowani zwiedzaniem okolic mogą się do mnie zgłosić na podane poniżej dane kontaktowe. Zapewniam, że będę w stanie zapewnić ciekawe atrakcje turystyczne w każdej najmniejszej miejscowości na Pogórzach, a w szczególności na obszarze, który opisuje przewodnik pt. "Jej Wysokość Brzanka" Piotra Firleja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz