Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

piątek, 24 maja 2019

Dwie noce - kapliczka w Chojniku i pomnik w Ołpinach. Projekt "365 nocy".

Nr 144

Fotografując Pogórza Karpackie, często zdarza mi się natknąć na wiele ciekawych miejsc. Tak było właśnie w obie noce 24 maja 2019 r. 

Na początek wybrałem się pod kapliczkę domkową w Chojniku. Zawsze, jadąc drogą w stronę Gromnika, wzbudzała moje zainteresowanie. Postanowiłem, więc przystanąć i przyjrzeć się jej dokładnie. Wewnątrz znajdowała się bardzo dokładnie opisana historia. Kapliczka powstała w 1922 r. na parceli Stanisława Zabawskiego. Ufundował się Wojciech Cetera w miejscu wcześniejszej z ok. poł. XIX w., zniszczonej w czasie I wojny światowej. Wewnątrz znajduje się rzeźba Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Wcześniej kapliczka ustawiona była w kierunku drogi głównej. Została przestawiona w czasie prac drogowych. W tym czasie wydarzyło się obok wiele wypadków. Okoliczni mieszkańcy wierzą, iż dzieje się to z powodu przeniesienia kapliczki w inne miejsce.


Kolejnej nocy, jadąc w stronę Szerzyn, postanowiłem przystanąć i sfotografować pomnik Ignacego Solarza. Był on pedagogiem, działaczem ruchu spółdzielczego i ludowego. Założył Związek Młodzieży Wiejskiej RP. Zapoczątkował także powstawanie Uniwersytetów Ludowych. Urodził się 28 grudnia 1891 r. w Ołpinach. W 1912 r. ukończył gimnazjum w Jaśle. W latach 1913-1916 walczył w armii austriackiej. W trakcie walk w Karpatach został ranny i zwolniony z powodu trwałego inwalidztwa. W latach 1916-1921 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie otrzymał tytuł inżyniera rolnika. Działał w rolnictwie i oświacie (jako nauczyciel). W 1924 r., za jego inicjatywą, powstał uniwersytet ludowych w Szycach. Był jego dyrektorem do likwidacji instytucji przez władze w 1931 r. Ponownie zajął się działalnością spółdzielczą. W 1921 r. wstąpił w szeregi PSL "Piast". Od 1924 r. był członkiem Centralnego Związku Młodzieży Wiejskiej, a od 1928 r. inicjatorem powstania Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici". Po wybuchu II wojny światowej został nominowany na dyrektora oddziału "Społem" w Rzeszowie. W 1940 r., po rewizji na Gackiej Górce, został aresztowany i prawdopodobnie zamordowany w Palmirach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz