Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

piątek, 3 maja 2019

Madonna z Tuchowa w formie figur. Projekt "365 nocy".

Nr 123

Dziś znów się rozpiszę, bo jest o czym. Mija nam Święto NMP Królowej Polski. Uroczystość ta została oficjalnie ustanowiona w 1923 r. Głos o tym podnoszono już wcześniej. Stoją za tym polscy biskupi. W 1920 r. uznał je również papież Benedykt XV. Święto bardzo mocno wiąże się z Konstytucją 3 maja, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. Dlatego też obecnie obchodzimy je właśnie w tym dniu.

Tyle słowem wstępu. Idąc tym tokiem rozumowania, uznałem, że należy dziś wykonać zdjęcie albo pomnika konstytucji 3 maja albo miejsca związanego z Matką Boską. Nie sprawdzałem wcześniej gdzie najbliżej mamy pomnik. Dopiero wieczorem rozglądnąłem się na ten temat w sieci. Zdaję się, że jest to Jodłowa, gdzie robiłem już zdjęcie w ramach projektu i... Jasło. Znajduje się tam pamiątkowa tablica na jednej z ulic. Reasumując, postanowiłem sfotografować miejsce związane z Matką Boską. Tak też znalazłem się w Tuchowie.

Miejsce to mijamy bardzo często, a nie zwracamy na nie większej uwagi. Stoi figura? No stoi... Jak wiele takich figur Matki Boskiej na Pogórzach Karpackich. Jednakże ta, znajdująca się na skwerze przy klasztornym parkingu, jest niezwykła. Wykonał ją Tomasz Pałka. Osobę artysty znamy w Tuchowie głównie z powodu niezwykłego popiersia Kazimierza Wielkiego, które stało niegdyś na tuchowskim rynku. Rzeźbiarz tworzy głównie postaci z silikonu. Uznaje materiał ten za doskonały w związku z tworzeniem twarzy. Poza tym swoje prace konsultuje często z rzeszą historyków. Poza silikonem świetnie radzi sobie również z drewnem czy kamieniem, co możemy zaobserwować na przykładzie figury w Tuchowie. Powstała w 2006 r. Jest ona "rzeźbiarską transpozycją obrazu z uproszczonym dokomponowaniem postaci w dół aby zyskała wymiar postaci stojącej" (J. Kozioł i Dom Kultury w Tuchowie, "Tuchowski szlak rzeźb, pomników i miejsc, które warto zobaczyć", Tuchów 2012-2013). Mówiąc wprost, Pan Tomasz stworzył odwzorowanie Matki Boskiej Tuchowskiej, zwanej Słuchającą (od odsłoniętego spod włosów ucha). Trzeba mieć na prawdę niezwykły zmysł artystyczny aby wykonać taką figurę. Materiałem, z którego wykonano dzieło jest wapień pińczowski. Przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem znajduje się na postumencie w kształcie róży bez kolców, która jest symbolem Matki Boskiej (brak kolców, to brak grzechu pierworodnego - Niepokalanie Poczęta). Wcześniej w miejscu tym stała figura Matki Bożej Niepokalanej z 1781 r. fundacji ostatniego opata tynieckiego - Floriana Amanda Janowskiego, przeniesionej na Wzgórze Ambony z Krzyżem w masywie góry Furmaniec.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz