Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

środa, 17 lipca 2019

W Krainie Podkowca - Bruśnik. Projekt "365 nocy".

198

Podkowiec mały - zwierzę, które zjednoczyło kilkudziesięciu regionalistów w całej okolicy, a setki ludzi dowiedziało się np. tego, że nietoperze nie wplątują się we włosy. Informacji nt. tego małego przyjaciela jest znacznie więcej. Poczynając od tego, iż potrafi on zjeść ok. 1000 komarów w jedną noc, na remontach dachów kościołów kończąc. Do 2018 r. prowadzono projekt pt. "Life podkowiec +", w ramach którego grupa naukowców i specjalistów Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro natura" z Wrocławia remontowała dachy kościołów i przystosowywała ich otoczenie, sprawdzała liczebność nietoperzy, prowadziła szeroko zakrojoną akcję promocyjną i edukacyjną, uczestniczyła w wielu imprezach kulturowych, itd. Działania te miały na celu zwiększenie populacji podkowca w małego w Polsce, który w naszym kraju zagrożony był wymarciem. Projekt nie tylko udało się zrealizować ale nawet przeszedł on najśmielsze oczekiwania. W tej chwili obywatele miejscowości mieszczących się w krainie tego zwierzaka w większości wiedzą, że istnieje ten pożyteczny stworek, nie robi nikomu krzywdy i wszyscy starają mu się w jakiś sposób pomóc. Tak, jak i ja. Uwaga, chwalę się. Każdy z nas może zostać tzw. "Ambasadorem Podkowca". Wystarczy tylko aktywnie działać na rzecz nietoperza. Edukować innych na jego temat, odwiedzać ze znajomymi miejsca, gdzie przebywa, a bardziej zaawansowani mogą nawet pomagać przy liczeniach nietoperzy czy też w organizacji różnych akcji informacyjnych w czasie imprez kulturowych. No dobra. Teraz rzeczywiście się chwalę. Ambasadorzy Podkowca mieli nie tak dawno swoje mistrzostwa, w ramach których odniosłem zwycięstwo. Więcej info tutaj: http://podkowiecplus.pl/pl/wyniki-i-mistrzostw-ambasadorow-podkowca/. Jednym z miejsc, w których przebywa podkowiec mały jest miejscowość Bruśnik na Pogórzu Rożnowskim. Znajduje się tam kościół, w którym ma swoją kolonię letnią (rozrodczą).


Małe info nt. kościoła w Bruśniku. Wcześniejszy, drewniany kościół został rozebrany w ok. 1901 r. Obecny wybudowano w latach 1903-1904 w stylu neogotyckim dzięki pracy architekta... a jakże, Jana Sasa Zubrzyckiego. Kierownikiem budowy był Michał Serafin. Świątynia zbudowana została na planie pseudobazyliki. Korpus jest czteroprzęsłowy, a nawy bocznie trójprzęsłowe. Prezbiterium jest węższe od nawy głównej, zamknięte trójbocznie z zakrystią. Kościół posiada wieżę, nakrytą hełmem ostrosłupowym. Między nawą główną, a nawą boczną znajduje się wieżyczka ze schodami do chóru muzycznego. Świątynia posiada także przypory, pomiędzy którymi znajdują się okna zamknięte półkoliście. Fasada frontowa posiada przedsionek w przyziemiu z trójkątnym szczytem wypełnionym półkolistymi blendami. Nad nawą główną mieści się wieżyczka z sygnaturką. Wewnątrz świątyni oglądać możemy sklepienie krzyżowe i kolebkowe, a nawy oddzielają półkoliście zamknięte arkady filarowe. Do najstarszych zabytków świątyni należą: obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV-XVI w., dwa ołtarze eklektyczne (1870 i 1904 r.), chrzcielnica kamienna z XIX w., ambona i konfesjonał z 1904 r., organy z 1905 r. oraz dzwony - gotycki z XIV/XV w. i barokowy z 1670 r. 


W Bruśniku odnaleźć można jeszcze kilka ciekawych miejsc. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście wieża widokowa, z której podziwiać możemy Pogórza, Beskidy czy przy dobrej widoczności kilka szczytów Tatr. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz