Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

sobota, 2 lutego 2019

Piramida w Zagórzanach - projekt "365 nocy".

Nr 33

Zdecydowanie była to jedna z najtrudniejszych fotografii, które miałem okazję ostatnio wykonywać. W miejscu tym chciałbym serdecznie pogratulować producentom telefonów Sony za tak niesamowicie mocne latarki. Wspomnę tutaj o jeszcze jednej rzeczy, która jest dla mnie totalnie niepojęta. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju jest... nieoświetlona!!!! Gmino Gorlice, szczycicie się ponoć festiwalem światła co roku, zgadza się? Chyba nie zdajecie sobie sprawy z tego jak moglibyście niesamowicie ugryźć turystycznie temat pałacu i piramidy Skrzyńskich w Zagórzanach.

Mauzoleum rodziny Skrzyńskich ma wysokość ok. 10 m. Podstawa to ok. 12 m. Wykonana została na zamówienie Aleksandra hr. Skrzyńskiego. Projektantem grobowca był Teodor Marian Talowski. Projektant nie doczekał ukończenia swojego dzieła. Piramida powstać miała w 1931 r. Talowski zmarł w 1910 r. Pewne wzmianki mówią o tym, iż budowla powstała w 1905 r. - w roku śmierci Adama hr. Skrzyńskiego (ojca Aleksandra). 

Teraz coś na temat samych właścicieli piramidy. 
Adam hr. Skrzyński był pionierem naftowym. Wybudował w Libuszy rafinerię i doprowadził do niej odnogę kolejową od linii Jasło-Stróże. Wybudował w tym celu metalowy most na rzece Ropa. W 1882 r. został posłem na Sejm Galicyjski. Pełnił w nim 2 kadencje. W 1891 r. dostał się do parlamentu wiedeńskiego.
Aleksander Józef hr. Skrzyński był prawnikiem, politykiem i dyplomatą. W latach 1922-26 sprawował funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, a w latach 1925-26 Prezesem Rady Ministrów RP. W czasie I wojny światowej służył u boku Tadeusza Rozwadowskiego. Brał udział w Bitwie Gorlickiej. Odszedł od polityki po przewrocie majowym w 1926 r. Zginął w 1931 r. w wypadku samochodowym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz