Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

wtorek, 19 lutego 2019

Rezerwat "Skamieniałe Miasto" cz. I i Wąwóz Czarownic - projekt "365 nocy".

Nr 50

Dziś 50 dzień projektu. Ale to leci... Postanowiłem rozpocząć serię o Rezerwacie "Skamieniałe Miasto", która będzie przewijać się pomiędzy zdjęciami w ramach projektu "365 nocy". Oto część I.

Od czego by tu zacząć? Z pewnością od legendy. Wg. niej skały są dawnym miastem, które zostały zamienione w piaskowce z powodu hulaszczego i bezbożnego trybu życia mieszkańców. Na zdjęciu skała od której powinniśmy zacząć zwiedzanie, czyli "Ratusz". Legenda mówi o tym, że w miejscu tym znajdował się urząd rajców miejskich. Zamiast wieść prawe życie, tracili oni czas na zabawy i mocno zakrapiane imprezy. Z tego powodu ratusz zamienił się w skałę, a urzędnicy pomarli wewnątrz niego z głodu. Wyzwolić się mają dopiero w momencie, gdy ratusz zaleje rzeka Biała, a oni wydostaną się.

Kolejną skałą, którą powinniśmy odwiedzić jest "Czarownica". O niej pisałem jednak w jednym z poprzednich postów:
http://vanyaambar.blogspot.com/2019/01/projekt-365-nocy-czyli-1-zdjecie-nocne_15.html

Gdzie dalej? Oczywiście pod skałę "Grunwald", nazywaną wcześniej "Piekło". Jest to największa skała w rezerwacie. Jej wysokość wynosi 17 m. Nazwę zawdzięcza tablicy ufundowanej przez Ignacego Jana Paderewskiego w 1910 r. w związku z 500-leciem Bitwy pod Grunwaldem. Wg. legendy wewnątrz znajduje się szczelina, która prowadzi do wielkich skarbów. Raz w roku owa szczelina ma się otwierać i odsłaniać kosztowności. Każdy śmiałek chcący uszczknąć coś dla siebie ginie, ponieważ otwór wejściowy szybko się zamyka.


Dalsza część legend nastąpi. Jak mają się one do rzeczywistości? No cóż... To tylko i aż legendy. Prawda jest taka, że piaskowce w rezerwacie powstały poprzez osadzenie się luźnego materiału na dnie basenu morza w czasie trzeciorzędu (58-48 mln lat temu). Poprzez różnego rodzaju procesy, np. ciśnienie czy temperatura piasek i inne osady zaczęły się ze sobą zlepiać. Działo się tak w miejscach gdzie materiału było więcej. Przez miliony lat ruchów górotwórczych warstwy zostały przesunięte i wypchnięte ku górze oraz sfałdowanie. Okres, który najmocniej ukształtował skały, to zlodowacenie. Wtedy też nastąpiły procesy wietrzenia i erozji.

Na koniec wybrałem się w jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Znajduje się ono poza rezerwatem ale w jego pobliżu. Jest to Wąwóz Czarownic i Wodospad Ciężkowicki, który niestety dziś lał się ciurkiem. Mimo to oświetlenie kilkunastometrowego kanionu, łażenie ze statywem po jego zboczach i wykonanie zdjęć przysporzyły wielu niezapomnianych wrażeń. Było warto!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz