Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

czwartek, 28 lutego 2019

"Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach cz. II - projekt "365 nocy".

Nr 59

Dziś w nocy wykonałem zdjęcia kolejnych skał z Rezerwatu "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach.

Wg. legendy, poza ratuszem, smutny los spotkał również mieszkańców warowni, których chroniły potężne mury i baszty. Pozostałością po nich mają być skały Warownia Górna i Dolna, na których szczycie wartę pełnili strażnicy. Otwory w basztach, to wg. legendy dobrze zachowane okienka. Skały te, to pozostałości dawnego kamieniołomu. Warownia Górna posiada napisy XIX-wiecznych kamieniarzy. Powyżej niej znajduje się jeszcze jedna skała, która kryje jaskinię. W letnie dni zamieszkują w niej nietoperze, które nocą ochoczo latają wokół jej otworu wejściowego. 



Idąc dalej spotkamy skałę o nazwie Orzeł. Wg. legendy zwierzę miało przysiąść na jednym z budynków grodu i również skamieniało.


Mijając labirynty skalne za Orłem, dojdziemy do skały Piekiełko. Być może są tutaj gdzieś mistyczne wrota do piekieł, skąd aby psocić wychodzą na powierzchnie takie mary jak Boruta i jego pobratymcy, którzy często wg. kultury ludowej zamieniają ludzi i zwierzęta w kamienie oraz zrzucają głazy na kościoły.

Zabarwienie skały pochodzi jednak od bogactwa okolicznych głazów w tlenki żelaza.


Ostatnią z odwiedzonych przeze mnie skał był Borsuk w Grupie Borsuka. W czasach świetności grodu żył pewien rycerz. Był on bardzo skąpy. Składał on kosztowności w skalnej szczelinie. Bał się o swoją własność tak bardzo, że pilnował jej niemalże cały czas jak borsuk swojej nory. Pewnego dnia zasnął zmęczony pilnowaniem. Został wtedy zamieniony w skałę i po dzień dzisiejszy leży sobie jako jeden z głazów. Jeżeli jednak podskoczymy, to pod nogami usłyszymy głuchy dźwięk. Czyżby to pieczara ze skarbami nieszczęśnika?


Każda osoba, która o "Skamieniałym Mieście" chciałaby dowiedzieć się więcej, może wejść na stronę www.skamienialemiasto.pl, gdzie dowie się znacznie więcej na temat głazów, legend, rezerwatu i okolicznych atrakcji. Grupy mogą również zamówić przewodnika po kompleksie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz