Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

piątek, 1 marca 2019

Echa Wielkiej Wojny, czyli cmentarz nr 160 w Tuchowie - projekt "365 nocy".

Nr 60

Minęły 2 miesiące z projektem! Nigdy bym się nie spodziewał, że w 2019 r. przeżyję taką ciekawą przygodę. Jest świetnie, a może być jeszcze lepiej.

Dzisiejszej nocy postanowiłem sfotografować cmentarz nr 160 w Tuchowie. Jest to kolejny świadek I wojny światowej. Zaprojektowany został przez Heinricha Scholza na planie regularnego wieloboku. Mieści się on przy cmentarzu komunalnym. Otoczony jest żeliwnym ogrodzeniem z rur, łączących betonowe i murowane z kamienia słupki. Tylna część oparta jest o współczesne ogrodzenie cmentarza komunalnego. Do wewnątrz wchodzi się przez metalową furtkę. Elementem cmentarnym jest pomnik z krzyżem na szczycie i datami 1914-1915. Istnieje również na nim napis autorstwa Hansa Hauptmanna w języku niemieckim, który po polsku brzmi:

„By Wasze młyny mełły,
I oczy Wasze znów błyszczały,
By kosy Wasze znów dźwięczały,
I kobiety Wasze znów śpiewały,
By kominy Wasze znów dymiły,
I dzieci Wasze znów rozkwitały:
Bóg tego chciał i nakazał –
My to wykonaliśmy – my polegli!”

Na cmentarzu znajduje się kilka rodzajów krzyży, które są ustawione symetrycznie w 4 rzędach. Stele nagrobne ustawiono pomiędzy betonowymi podmurówkami.

W miejscu tym pochowano, w 63 grobach pojedynczych i 15 zbiorowych, 103 żołnierzy austro-węgierskich, 1 niemieckiego i 60 rosyjskich. Większość poległych zmarła w czasie Bitwy Gorlickiej w maju 1915 r.



Ciekawostką jest fakt, iż na cmentarzu znajduje się nagrobek upamiętniający poległych w okolicy żołnierzy września 1939 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz