Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Kościół w Zawadzie. Projekt "365 nocy".

Nr 231

Jeden z piękniejszych punktów widokowych na Tarnów w okolicy. Polecam nocą. Tutaj jednak nie o tym, a o historii obiektu, która w tym przypadku bardziej mnie interesuje.

Powstał w XV w. Przebudowany został w I poł. XVII w. (nadbudowa wieży) oraz XVIII w. (powstanie sobót). Powstał w stylu gotyckim, konstrukcji zrębowej, pokryty gontem. Posiada jedną nawę i prezbiterium o trójbocznym zamknięciu. Od północy znajduje się zakrystia. Przy nawie od zachodu znajduje się przedsionek, a od północy kruchta. Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi. W tym z zaskrzynieniami w nawie. Belka tęczowa posiada barokowy krucyfiks z XVIII w. Wieża jest konstrukcji słupowej z nadwieszoną izbicą i dachem ostrosłupowym. Polichromia wewnątrz zabytku pochodzi z ok. 1900 r. Do najcenniejszych elementów wewnątrz świątyni należą: ołtarze z XVIII w., obraz wotywny ks. Andrzeja Tarły z 1626 r., organ rokokowo-klasycystyczny z I poł. XIX w., krucyfiks gotycki z końca XVI w., płaskorzeźby późnogotyckie z pocz. XVI w., pasyjka ludowa z XVIII w.,  organy 3-głosowe z 1901 r.


Elementem, który mile mnie zaskoczył są zachowane wokół nagrobki. Na jednym z nich wstawione jest nawet zdjęcie.




Kolejnym elementem, które zachwyca, jest otoczenie. Wszędzie pełno zieleni, drzew, alejek i ławeczek. Wśród tych wszystkich elementów na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowy kierunkowskaz. Na pierwszy rzut oka - pomnik/obelisk w kształcie piramidy. Każdy jednak z trójkątów pełni funkcję strzałki z opisanymi miejscami oddalonymi o kilka, kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od świątyni.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz