Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

sobota, 10 sierpnia 2019

Maraton cmentarny - 175, 176, 177. Projekt "365 nocy".

Nr 222

Będąc w Piotrkowicach stwierdziłem, że na Słonej Górze znajdują się 3, znajdujące się obok siebie cmentarze. Raczej nie byłoby sensownym jeździć w te miejsca 3 razy. Wykonałem, więc zdjęcia na wszystkich w/w nekropoliach.

Pierwszy z fotografowanych obiektów posiada nr 175. Stworzony został wg. projektu Heinricha Scholza na planie prostokąta. Ogrodzony jest drewnianym płotem, połączonym kamiennymi murkami. Do wewnątrz wchodzi się przez drewnianą furtkę. Pięknie prezentuje się pomnik centralny w formie krucyfiksu, który zasłonięty jest daszkiem gontowym. Wokół znajduje się sporo różnej maści krzyży. Stoją one na betonowych stelach z metalowymi tabliczkami imiennymi. W 11 grobach zbiorowych i 15 pojedynczych pochowano 37 żołnierzy austro-węgierskich i 37 Rosjan. Zginęli w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 r.


Następnie odwiedziłem cmentarz nr 176, zaprojektowany również przez Heinricha Scholza. Plan nekropolii odpowiada formie trapezu. Otoczony jest metalowymi prętami. Wewnątrz odnaleźć można 16 nagrobków w formie steli betonowych z żeliwnymi krzyżami. Na nich tabliczki imienne. Wszyscy żołnierze armii austro-węgierskiej liczą w miejscu tym dokładnie 16 osób. 


Ostatnim z odwiedzonych przeze mnie cmentarzy była nekropolia w Woźnicznej. Jest to spory cmentarz. Pochowano na nim 64 austro-węgrów i 60 rosyjskich w 10 mogiłach zbiorowych i 64 pojedynczych. Elementem centralnym jest pomnik w kształcie betonowo-kamiennego słupa zwieńczonego krzyżem.


1 komentarz:

  1. Wspaniałe miejsca Pamieć godne żeby zwracać uwagę na to dlaczego zginęli ludzie

    OdpowiedzUsuń