Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

środa, 30 października 2019

Uzupełniam nie odwiedzone wcześniej cmentarze - nr 189 Lubinka. Projekt "365 nocy".

Nr 303

No cóż. Cmentarzy żołnierskich jest w naszej okolicy tak dużo, że dla wielu nie jest to niczym niezwykłym. Jednakże dla mnie i wielu innych osób każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Wiadomym jest, iż nie ma dwóch identycznych nekropolii. Z tego też powodu każdy niesie swoje własne przesłanie, a wiele potrafi zaskoczyć swoją formą. Na tymże spróbowałem trochę innego oświetlenia. Myślę, że wyszło dość zjawiskowo.

Forma jest już znana. Bardzo typowe rozwiązanie, które często stosował Heinrich Scholz. Czasami mam wrażenie, że projektant lubił żołnierską prostotę i równy, dokładny szyk. Na cmentarzach jego autorstwa pojawiają się najczęściej betonowe stele i pomniki w kształcie łacińskiego krzyża; żeliwne, niskie krzyże matlańskie, łacińskie i loratyńskie z wieńcami oraz kamienne ogrodzenia. Mógłbym wymienić co najmniej kilkanaście podobnych nekropolii. Jednakże ta właśnie prostota ma swój urok. Poza tym cmentarze są nieco wytrzymalsze od np. pięknych, aczkolwiek często zaniedbanych, projektów Dusana Jurkovica.

Cmentarz nr 189 w Lubince, to miejsce spoczynku 112 żołnierzy w 24 grobach zbiorowych i 26 pojedynczych. Pochowano tutaj 94 Austro-Węgrów i 18 Rosjan.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz