Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

czwartek, 7 listopada 2019

7 listopada - narodziny syna i most Stylińskiego. Projekt "365 nocy".

Nr 311

Ta data jest dla mnie ważniejsza od wszystkich innych w życiu. Tego dnia narodził się mój syn. Tylko czekać aż kiedyś młody będzie jeździł ze mną uczyć się fotografii i historii... Wracając szczęśliwy ze szpitala wstąpiłem sfotografować ważne dla Tuchowa miejsce - most. im. M. Stylińskiego.

Marian Styliński urodził się 31 lipca 1898 r. w Górze Ropczyckiej. Przed I wojną światową uczył się w Krajowej Szkole Kupieckiej w Tarnowie. Od 1919 r. należał do Związku Strzeleckiego, gdzie uzyskał stopień podoficera. W 1914 r. wstąpił do Legionów. Po odniesieniu i wyleczeniu ran ponownie wrócił do wojaczki. Walczył także na froncie włoskim. W 1918 r. służył w Polskiej Organizacji Wojskowej, w której to z 30 na 31 października 1918 r., jako jeden z pierwszych w Polsce wyzwalał ze swoim oddziałem lotnym Powiatową Komendę Wojskową w Tarnowie. Do Legionów wrócił 1 listopada. Walczył również w wojnie z bolszewikami. Zdemobilizowany został w 1921 r. W 1925 r. ożenił się z Jadwigą Chrząstowską z Burzyna, gdzie osiadł na stałe. W 1934 r. został wybrany burmistrzem Tuchowa i pełnił tą służbę aż do wybuchu wojny. Za jego kadencji w mieście powstały chodniki, budynek szkoły powszechnej czy dokumentacja elektryfikacji miejscowości. W czasie okupacji działał w konspiracji. Później ukrywał się, jednakże został aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie, skąd trafił do obozu zakłady KL Auschwitz, gdzie został zamordowany 18 czerwca 1942 r. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

A teraz, co z tą historią ma wspólnego tuchowski most? Otóż powstał on oczywiście za kadencji Mariana Stylińskiego w 1935 r. Wcześniej w miejscowości istniał most wybudowany w XIX w., za którego przejechanie trzeba było zapłacić myto. Stąd przy kapliczce św. Jana Nepomucena po drugiej stronie Białej znajdowały się rogatki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz