Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

środa, 30 stycznia 2019

Ale mgła! Coś o rozformowaniu Batalionu "Barbara" w ramach projektu "365 nocy".

Nr 30

Już prawie miesiąc i na koniec stycznia trafia mi się coś jednocześnie trudnego, a zarazem przy dobrym ustawieniu aparatu i oświetlenia, dającego zaskakująco dobry efekt. Jadąc doliną Białej w życiu nie przypuszczałbym, że w momencie, gdy znajdę się 200 m wyżej będzie takie mleko! Kto inny pewnie stwierdziłby, że warunki fatalne. Ja? IDEALNIE! Przeczucie znów mnie nie zawiodło. Kilka zdjęć przy różnym oświetleniu i proszę bardzo. Udało się. 😎😎

A co na fotografii? Pomnik upamiętniający rozformowanie Batalionu "Barbara" w Lichwinie. Jak wspomina tablica, wydarzenie to miało miejsce 23 października 1944 r. To w tym miejscu zakończył się marsz większości partyzantów przez wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego. Można powiedzieć, że już po podziale Batalionu "Barbara" na Jamnej, sytuacja nie miała się zbyt dobrze Ciągłe pacyfikacje ludności z powodu działań partyzanckich nie napawały żołnierzy optymizmem. Działania oddziału zbliżały się ku końcowi. Wracając do pomnika, został on utworzony 23 października 2009 r. Obok kamienia z tablicą znajduje się również krzyż upamiętniający poległych za ojczyznę w latach 1944-45. Po lewej postawiono maszt z flagą Polski, a niedawno dodano również tablice z biogramami poległych partyzantów z gminy Pleśna oraz informacje o oddziale. W miejscu tym często odbywają się uroczystości patriotyczne, upamiętniające działania Batalionu "Barbara".


3 komentarze:

  1. Witam
    Od pewnego czasu obserwuję Pana aktywność w sieci. Gratuluję, super pomysł. Nocna fotografia daje wiele satysfakcji. Poniekąd, dzięki temu wracam do moich stron rodzinnych...
    Pozdrawiam serdecznie
    Piotr Zagórski
    https://www.facebook.com/profile.php?id=100015834615278

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć,
    Tablica po prawej stronie upamiętnia dwóch rozstrzelanych w tym miejscu już po wojnie żołnierzy Armii Krajowej - m.in. mojego wujka - Władysława Plutę. Zostali zabici tylko dlatego, że jeszcze nie tak dawno walczyli w AK za wolność broniąc się przed nazistami. A zostali zamordowani przez oprawców służących dla władz "wolnej" Polski.
    Miejsce rozformowania Batalionu "Barbara", ale również, o ironio, splamione krwią żołnierzy AK, którzy walczyli o wolność Polski.
    Pozdrawiam
    KP

    OdpowiedzUsuń