Dla zainteresowanych oprowadzaniem.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Pogórzy (i nie tylko) serdecznie zachęcam do kontaktu ze mną.
Nr. tel.: 512485435
E-mail: jakub.marek.nowak10@gmail.com

sobota, 12 stycznia 2019

Projekt "365 nocy", czyli 1 zdjęcie nocne na każdy dzień 2019 r. Dziś oddaję hołd polskiemu twórcy kolorowej fotografii.

Nr 12

Siedzę sobie właśnie w tarnowskim tramwaju, popijam cieplutką herbatkę i wstawiam dla Was kolejne zdjęcia. W czasie tej całorocznej podróży musiał się pojawić również jeden z pierwszych na świecie twórców kolorowej fotografii - Jan Szczepanik. Osoba niezwykła. Wielki wynalazca z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej i fotograficznej. Jego wynalazki w znacznym stopniu skracały czas tworzenia różnego rodzaju tkanin. Innymi z jego pomysłów były m.in.: telektroskop (urządzenie do przesyłania ruchomych, kolorowych obrazów na odległość - protoplasta telewizji), system barwnego filmu, system kolorowej fotografii oraz światłoczuły papier barwny, telefot (udoskonalone urządzenie do przenoszenia obrazu na odległość), fotometr (urządzenie do pomiaru jasności), kamizelka kuloodporna (w tym samym czasie wynalazek ten był również pomysłem Kazimierza Żeglenia; pomysł Szczepanika zyskał sławę dzięki uratowaniu życia króla hiszpańskiego - Alfonsa XIII), film dźwiękowy, itd.
O osobie tej mógłbym się rozpisywać na prawdę długo. Życie Szczepanika było bardzo barwne i zapewne gdyby nie jego szybka śmierć, mógłby być on jednym z największych wynalazców w historii świata. Jeżeli kogoś interesuje więcej szczegółów na temat wynalazcy, polecam o nim książkę. Była to jedna z najwspanialszych lektur jakie miałem w dłoniach i przeczytałem ją jednym tchem przez 2 dni.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/149897/obrazy-i-barwy-o-wynalazkach-i-zyciu-jana-szczepanika

Dzisiejszego wieczoru odwiedziłem kilka miejsc w Tarnowie związane z osobą Jana Szczepanika. Pomniki, szkołę jego imienia oraz kamienice, w których mieszkał.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz